14 Kasım 2009

Benzin ve Motorini Birlikte Kullanan Motor

Amerikalı araştırmacılar benzin ve mazotu aynı anda kullanan motor geliştirdiler. Yeni motor hem daha verimli hem daha çevreci.

Benzin ve Motorini Birlikte Kullanan Motor

WINCONSIN - ABD Winconsin-Madison Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı benzin ve mazot karışımını aynı anda kullanabilen bir motor geliştirdi. Motor, düşük emisyon oranına sahip ve yüzde 20 oranında daha fazla verim sağlıyor.

Araştırmacıların ‘hızlı tepkili yakıt karıştıcı’ adını verdikleri buluşun özelliği, yakıtı ateşleme haznesinde tam oranlarda karıştırabilmesi. Bu oranın tam olarak tuturulması motorun daha düşük ısılarda çalışmasını ve bu nedenle ısı kaynaklı enerji kaybını engelliyor. Karışım makine düzeninde karıştırıldığı için hata payı sıfıra çok yakın oluyor ve ateşleme işleminde daha az yakıt kullanılıyor.

Normal şartlarda benzin-mazot karışımı dizel bir motor tarafından kullanılamaz ve motorda büyük miktarda zarara neden olabilir. Araştırmacılar geliştirdikleri motorun ise doğru oranı ve zamanlamayı yakaladığını ve sorunsuz bir şekilde çalıştığını söylediler.

ÇEVRECİ KARIŞIM

Araştırma takımının lideri Rolf Reitz çalışmalrıın sonuçlarını bir Enerji Departmanı Kongresi'nde kamuoyu ile paylaştılar. Reitz, karışımın Birleşik Devletler Çevre Koruma Ajansı (EPA)’nın 2010 yılı için yayınladığı yakıt standartlarına uyduğunu söyledi ve aynı zamanda otomobillere bağlı gaz salınımını yüzde 33 oranında azaltacağını ekledi.

iPhone Artık Otomobil Kullanıyor

iPhone Artık Otomobil Kullanıyor
Maxicep.com - iPhone Artık Otomobil Kullanıyor
Apple'ın çıkardığı ilk cep telefonu olan iPhone aplikasyon yüklenebilmesi nedeni ile kullanıcılara telefonlarını özgünleştirme fırsatı sunuyor. Bu aplikasyonlar arasında hava ve yol durumunundan gunluk falınıza kadar her şeyi öğrenebiliyorsunuz.

Berlin Freie Üniversitesi tarafından geliştirilen bir aplikasyonla ise otomobilinizi iPhone ile sürebiliyorsunuz. Henüz prototip aşamasında olan aplikasyonda bir dizi sensör ve drive-by-wire sistemi ile donatılan bir Chrysler Grand Voyager'a uygulanmış. Videoda da görebileceğiniz üzere otomobil başka bir yardımcı sistem olmadan sadece iPhone ile sürülebiliyor.

Kontrolü sürücüden almaya yönelik sistemler yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlamışken bu aplikasyon ile sürücü otomobilden tamamen uzaklaştırılmış oluyor.

VideoAracınızı Nasıl Yıkamalısınız

Araç temizliği denilince aklımıza ilk gelen olay aracın yıkanmasıdır. Tepeden tırnağa yıkanan bir araç temizliğin en büyük parçasıdır evet ama acaba aracımızı düzgün yıkıyormusunuz?

Öncelikle araç yıkanması için geçerli bazı maddeleri size bir kez daha hatırlatarak konumuza başlayalım;


- Aracınızı güneş ışığında yıkamayınız,


- Aracınızı yıkamak için sabah erken saatleri yada öğleden sonra serin olmasını bekleyin,


- Aracınızı yıkarken sabun olarak bulaşık deterjanı kullanmaktan sakının,


- Aracınızı ılık su ile yıkayın,


- Aracınızı yıkarken yumuşak bir bez kullanın,


- Aracı sık sık suyla ıslatın,


- Aracın tamamını bir seferde yıkamaktan, fırçalamaktan sakının. Aracın üstü, önü, arkası ve yanları
olarak ayırdığınız bölgeleri sırasıyla yıkayın,


- Aracınızın cilasını ihmal etmeyin, Oto Şampuan ve bakım ürünlerinin sıkça kullanıldığı Amerika'da araç sahiplerinin yaklaşık %3'ü araçlarını yıkarken kullandıkları sert kimyasal maddeler sahip bulaşık deterjanı gibi otomotiv yıkamak için geliştirilmemiş sabunlarla araçlarına zarar vermekte.

Araçların yılda 2 sefer cilalanması aracın dış yüzey koruması için tavsiye edilirken sürücülerin % 48'i bu tavsiyeye uymamakta.

2. El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullanılmış otomobil veya motosiklet alırken, aracı iyice inceleyin ve püf noktalarına mutlaka dikkat edin.
Maxicep.com - 2. El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Uzmanlar, kullanılmış otomobil alırken tam anlamıyla inceleyebilmek, basit çizik ve darbeleri görmek için mutlaka gün ışığı gerektiğini vurgulayarak, otomobilin mutlaka gündüz görülmesinin şart olduğunu belirtiyor.


Fiyat araştırması yapın

Karar verilen marka ve model otomobili almadan önce mutlaka fiyat araştırması yapılması gerektiğini ifade eden uzmanlar, "Gerek gazete ilanlarını, gerek galerileri, gerekse de açık otomobil pazarlarını iyice araştırın. Fiyatları karşılaştırıp daha sonra otomobili almaya niyetlenin. Ne kadar çok otomobile bakarsanız, alacağınız otomobilin fiyatı o kadar içinize siner ve en avantajlısını alabilirsiniz" diyor.

Fiberglas yanıltıyor

Kaportadaki çürük yerlerin fiberglas veya macunla kamufle edilmiş olabileceğine dikkat çeken uzmanlar, bunu anlamak için bir kalemle kaportaya vurup gelen sesin dinlenmesini öneriyor. Sacla fiberglasın vereceği sesin birbirinden farklı olduğunu kaydeden uzmanlar, sacın daha tiz, fiberglasın ise daha tok çınlama sesi çıkardığını bildiriyor.

Somunlara ve ek yerlerine dikkat

Kaportayı incelerken, parçaların montajında kullanılan somunların değişip değişmediğinin kontrol edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, ayrıca her otomobilde fabrika montajında kullanılan tekniklerzamanla bozulduğunu ve gözle görülür hale geldiğini ifade eden uzmanlar, ama araç bir hasar görmüşse veya araçta değişiklik yapılmışsa, bunu anlamak için otomobilin ek yerlerinde kullanılan elastiki fabrikasyon macunlara dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Uzmanlar, fabrikalarda puntolama sistemi robotlar tarafından yapıldığı için, kaportadaki bir değişiklikte ustanın elle aynı sonucu vermesinin mümkün olmadığını kaydederek, buradan otomobilin darbeli olup olmadığının kolayca anlaşılabileceğini bildiriyor.

Uzmanlara göre, ayna ve kenar çıtaları, anten bağlantı yeri, tampon gibi yerlerde boya izlerinin olması, otomobilin boyasının orjinal olup olmadığını gösterir. Kapı veya cam fitilleri de kontrol edilerek aracın boyanıp boyanmadığı tespit edilebilir.Ayrıca otomobilin çeki demiri gibi zor görülen kısımlarında unutulan bir bant da boya yapıldığının belirgin bir delilidir.

Motoru bir ustaya gösterin

İkinci el otomobil alırken mümkünse motordan anlayan bir tamirciyle yola çıkılmasını öneren uzmanların diğer tavsiyeleri ise şöyle:

"Kullanılmış otomobil alırken öncelikle motor kontrol edilmeli. Bu sebeple, almayı düşündüğünüz otomobili ya servisine gösterin, veya yanınızda motordan anlayan bir ustayı götürün. Kaput açıldığında, öncelikle motor kapağı açılıp yağ akıtması kontrol edilmeli ve contaların yağ sızdırıp sızdırmadığına bakılmalı. Otomobili çalıştırıp mutlaka motorun sesini dinleyin. Bu size motor hakkında referans olacaktır. Otomobili motoru soğukken çalıştırdığınızda rölantisi düzgünse ve uğultu yapmıyorsa bu iyiye işarettir. Motoru çalıştırdığınızda sesi dinlerken egzozun da patlak olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer egzoz aşırı yıpranmış ve delinmişse bu durum kendini sesiyle ele verir."

Radyatör önemli

Uzmanlar, radyatörün ve motor hortumlarının su kaçırıp kaçırmadığına da bakılması gerektiğini belirterek, eğer radyatör suyu paslı ve yağlıysa sorun olduğunu vurguluyor. Alınacak otomobilin kaputunu kapatmadan önce aküsünün kontrol edilmesinin unutulmaması gerektiğini ifade eden uzmanlar, akü başları okside olup yağlanmış ise bunun akünün ömrünün azaldığı anlamına geldiğini kaydediyor.

Şase ve motor numaraları

Uzmanlar, otomobilin çalıntı olup olmadığını anlamak için, ruhsattaki bilgilerle şase ve motor numaralarının karşılaştırılması gerektiğini de bildirerek, "Yoksa çalıntı otomobil alıp daha sonra başınızı ağrıtırsınız" uyarısında bulunuyor.

Kilometre göstergesi değiştirilebilir

İkinci el otomobil alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birinin de yaptığı kilometre olduğunu belirten uzmanlar, bunun otomobilin yıpranmasıyla doğru orantılı olan en belirgin değişken olduğunu ifade ediyor. Uzmanlar, kilometre göstergesinde oynama yapılıp yapılmadığının da ya aracın bakım kitapçığına bakılarak veya uzmanına gösterilerek anlaşılabileceğini söylüyor.
Rot ve rotillerin sağlam olup olmadığını anlamak ve ön takımı kontrol etmek için otomobili kullanmanın gerekli olduğunu kaydeden uzmanlar, bu sayede otomobilin amortisörleri, fren ve debriyaj balatalarının da kontrol edilebileceğini vurguluyor.

Sahte ruhsat baş ağrıtıyor

İkinci el otomobil alırken yasal yükümlülükleri de unutmamak gerektiğini belirten uzmanlar, "Bazı otomobiller, Türkiye'ye kaçak olarak sokulmaktadır. Bu sebeple, Avrupa otomobil alırken gümrük kağıdının veya ithal belgesinin mutlaka kontrol edilmesi gerekli. Çünkü ruhsat sahte olabilir. Ayrıca, otomobilin hacizli olup olmadığını ve vergi borçlarını araştırmayı unutmayın" diye de uyarıyor.

Hayat Kurtaran Sürüş Teknikleri

Otomobil kullanırken meydana gelebilecek ciddi olaylara karşı uyulması gereken basit teknikler hayat kurtarıyor.
Maxicep.com - Hayat Kurtaran Sürüş Teknikleri
Otomobil kullanmanın inceliklerini anlatan uzmanlar, yüksek hızla seyreden araçlarda ön camın kırılması, lastiğin patlaması ve araçta yangın çıkması gibi ciddi tehlike yaratan durumlarda sürücünün soğukkanlı davranmasını öneriyor.


Cam kırılması

Uzmanlar, özellikle süratli hareket eden araçlarda ön camın kırılması halinde, sürücülerin nasıl hareket etmesi gerektiğiyle ilgili olarak şunları öneriyor:

"Aynalardan yararlanarak aracınızı yolun sağ tarafına park edin. Flaşörleri açın ve dikkatlice dışarı çıkın. Aracın cama yakın olan kalorifer ve havalandırma deliklerine gazete kağıdı veya bez parçası koyarak, cam parçacıklarının bu kısımlara düşmelerini önleyin. Sonra krikonun arka kısmı ile camı içeriden dışarı doğru kırın. Cam lastiğini dikkatlice çıkarıp temizledikten sonra, yeniden kullanılabileceği için bagaja koyun. Gazete kağıdına birikmiş cam parçalarını bir naylon torba içine koyun ve en yakın çöp bidonuna atın. Öylece en yakın cam tamircisine kadar gidin."

Lastik patladığında

Patlayan, arka lastiklerden biriyse, arabanın arkasının sağa veya sola doğru kaymaya başlayacağını belirten uzmanlar, ön lastiklerden biri patlamışsa, mümkün olduğu kadar fren yapmamaya çalışılması gerektiğini bildiriyor. Ön lastiklerden biri patladığı zaman, aracın, lastiğin patladığı yöne doğru kuvvetlice çekildiğini vurgulayan uzmanlar, bu durumda direksiyonla, aracın düz bir doğrultuda tutulmaya çalışılması ve yavaş frenleme ile durmasının sağlanması gerektiğini kaydediyor.

Uzmanlar ayrıca, taşmış dereler, nehirler veya büyük su birikintilerinin içinden geçerken, aracın hızının kesilmesi gerektiğini hatırlatıyor. Mütevazı bir aile otomobilinin, 25-30 santimlik su birikintisinden geçebilecek yetenekte olduğunu söyleyen uzmanlar, bu noktanın üstüne su geldiği takdirde, su damlacıklarını kuvvetli bir sprey gibi motorun üstüne püskürdüğünü, bu su bombardımanının da, bujilerin ve distribütörün ıslanmasına sebep olarak aracın stop etmesine yol açtığını belirtiyor.

Araçlarda yangın

Araçlardaki yangının önüne geçilmezse, büyük bir facianın meydana gelebileceği uyarısında bulunan uzmanlar, buharlaşmış benzinin tutuşarak deponun alev almasına sebep olduğunu bildiriyor. Bir süre sonra da aracın infilak edebileceğini kaydeden uzmanlar, "Araçta duman tespit edildiği an araç durdurulmalı. Sonra anahtar üzerinde kontak kapatılmalı. Direksiyonun kilitlenmemesine dikkat edilmeli. Aksi halde, gerektiği takdirde aracın itilmesi mümkün olmaz. Bütün yolcular dikkatlice dışarı alınmalı. Motor kaputu kısmi olarak açılmalı. Böylece alevlerin büyümesi önlenmiş olur. İmkan varsa akü kutup başı sökülmeli. Yangın söndürücü varsa kullanılmalı, yoksa, battaniye veya oto kılıfından yararlanılmalı. Bu örtüler, alevlerin oksijen alıp büyümesini önleyecektir" tavsiyesinde bulunuyor.

Kayma esnasında

Uzmanlar, aracıyla yokuş çıkarken geriye doğru kaymaya başlayan sürücülere de şu önerilerde bulunuyor:


"Ayağınızı yavaş yavaş gaz pedalından çekin ve zemine tutunma sağlanınca yavaş yavaş tekrar basın. Kayarken savrulmayı engellemek için direksiyonunuzu kayma yönüne doğru çevirin, kesinlikle tekerleklerin kızaklamasına sebep olacak şekilde frene basmayın. Unutmayın, dönmeyen ön tekerleklere yön verilemez. Eğer kızakladıysanız, hemen fren basıncını azaltın ve tekerleklerin dönmesini sağlayın ama, sakın ayağınızı frenden tam olarak çekmeyin (ABS varsa sonuna kadar basmak gereklidir). Gaza gereğinden fazla basmışsanız ayağınızı gazdan çekin, frene çok bastıysanız frendeki basıncı azaltın, direksiyonu sert şekilde çevirmişseniz direksiyonu yumuşatın, ayağınızı debriyajdan sert çekmişseniz tekrar debriyaja basın."

TÜV'e Muayeneye Giderken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Türkiye´de araç muayene istasyonları özelleştikten sonra kontroller artık özel sektöre geçti. Eskisi gibi 5 dakikada muayene olma devri de son erdi... Yeni sistemle 10 ayrı nokta kontolü yapan TÜVTÜRK yetkilileri, uygun olmayan birçok aracı da geri çeviriyor. Hatta öyle ki, araçların neredeyse yarısı ilk kontrolden geçemeyip geri dönmek zorunda kalıyor. İşte TÜVTÜK´ün açıklamasına göre araç muayenesinde kontrol edilen noktalar ve dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle:

KONTROLÜ YAPILAN NOKTALAR

1-Fren Tertibatı: Fren pedalından başlayarak; mekanik, hareketli, sürtünen ve esneyen her aksam elle veya gözle kontrol edilir. İlgili mevzuat ve yönetmelikler çerçevesinde, fren test cihazı ile aynı aks üzerinde bulunan tekerleklerin fren kuvveti sapma yüzdesi ile toplam araç ağırlığına göre fren verim yüzdesi hesaplanır.

2-Direksiyon Sistemi: Direksiyon simidinden başlayarak sırasıyla; direksiyon mili, direksiyon kutusu ve bağlantı elemanlarıyla sistemi tekerleklere bağlayan direksiyon rot kollarının boşluk ve sağlamlıkları; elle, gözle ve boşluk test cihazlarıyla kapsamlı olarak kontrolden geçirilir.

3-Görüş Şartları: Aracın tüm dış camları, cam yıkama tertibatları, cam silecekleri, iç ve dış görüş aynaları titizlikle kontrol edilir.

4-Aydınlatma Sistemi: Tüm iç-dış aydınlatma, fren, gösterge, sinyal, geri vites, plaka ve sınır lambaları kontrol edilir. Uzun-kısa ve sis farlarının yükseklik ayarları cihazlar vasıtasıyla test edilir.

5-Aks, Jant, Lastik ve Süspansiyon Sistemi:

6-Şase ve Şase Bağlantı Parçaları: Araç gövdesinin sağlamlığı hem sürüş anında hem de olası bir kaza durumunda yolcular açısından büyük öneme sahiptir. Bunun yanında şaseye bağlanmış bir çok parçanın da sağlam ve çalışır durumda olması gerekmektedir. Bunlar; sürücü kabini ve araç gövdesi, bağlantıları, merdiven basamakları, koltuklar, alt taban, egzoz boruları, susturucular, yakıt tankı ve boruları, stepne ve taşıyıcısı, kapılar ve kapı kilitleri, yan ilave korumalar, çekici römork ve treyler çeki kaplini ile kaplin mekanizmalarının kontrolünü kapsar.

7-Diğer Donanımlar: Pasif güvenlik sistemlerinin en önemlilerinden biri emniyet kemeridir. Bir kaza esnasında emniyet kemeri takılı olan yolcunun diğer yolculara göre hayatta kalma şansı her zaman daha yüksektir. Bu sebeple ön ve arka emniyet kemerleri ve kilit karşılıklarının fonksiyonelliği kontrol edilir. Bunların yanısıra yangın söndürme tüpü, üçgen ikaz reflektörü ve ilk yardım çantası da kontrol edilir.

8-Gürültü Kirliliği: İstasyonlarda gürültü seviyesi kontrolleri gerçekleştiriliyor.

9-Yolcu Taşıyan Araçlar İçin: Toplu taşıma araçlarına yönelik olarak; koltuk düzenleri, iç aydınlatma lambaları, ısıtma sistemleri ve havalandırma sistemlerinin seyahat eden yolcuların gereksinimlerini karşılayacak şekilde olup olmadığı kontrol edilir.

10-Araç Tanımları: Trafikte seyreden araçların üzerinde taşıdıkları plaka, tanıtım numaraları ile ruhsat üzerindeki tescil ve trafik bilgileri birebir aynı olmak zorundadır.

ARAÇ MUAYENESİ ÖNCESİNDE HAZIRLANMASI GEREKEN ZORUNLU BELGELER

Tüm araçlar için;

- Ruhsat - Fenni Muayene İzin Belgesi - Trafik Sigortası - İlk yardım çantası: Traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda en az 1 adet. - Üçgen Reflektör: Motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 2 adet. - Yangın Söndürme Cihazı: Sayısı, cinsi ve kapasitesi araç sınıfına ve aracın kullanım amacına göre değişiklik gösterir. - Stepne: Motosikletler ve lastik tekerlekli traktörler hariç bütün araçlar ile tarım orman römorkları da dahil olmak üzere tüm römorklarda her zaman kullanılabilir durumda bulundurulacak.

2. El Araç Satmanın Püf Noktaları

Kullanılmış Oto Satma İncelikleri Genelde otomobilinizi satabileceğiniz yer, aynı zamanda otomobil alabileceğiniz yerdir: Bayi, servis veya şahıs. İnsanların sizin arabanızı almaları için iki nedeni olabilir: Kullanmak ya da alıp satarak kâr etmek. Arabanızı almak isteyen ikinci kategoriye giriyorsa sizin için en iyi fiyatı vereceğine güvenmeyin.
Maxicep.com - 2. El Araç Satmanın Püf Noktaları
Eğer otomobilinizi kendiniz satarsanız en iyi fiyatı alırsınız. Diğer yandan bir servise satarsanız en az uğraşıyı vermiş olursunuz. Her gün ikinci el oto alanlar hem ne kadar vereceklerini bilirler, hem işlemleri en hızlı şekilde yaparlar. Eğer kendiniz satarsanız ilan vermek ya da "satılık" diye yazıp bir yerlerde sergilemek, gelen telefonlara cevap vermek, arabanızı tanımadığınız insanlara göstermek hatta belki evinize davet etmek durumunda kalabilirsiniz. Bunlara şimdiden hazırlıklı olun. Ama bu zahmetin karşılığında muhtemelen daha fazla kazanacağınızı da unutmayın.

ARABANIZI İYİ SUNUN

Arabanızı satmak için hangi yolu seçerseniz seçin, içini ve dışını olabildiğince iyi temizleyin. Bagaj ve motor bölümü dahil, erişebildiğiniz her yeri silin ve süpürgeyle alın.Yağ değişim vakti gelmişse değiştirin. Elinizdeki bütün servis kayıtları ve faturalarını götürün ki arabaya iyi baktığınız anlaşılsın.

Eğer aracın bozuk veya trafikte sorun yaratabilecek bir durumu - örneğin kabak lastikler, delik egzoz, eksik farlar- varsa ya tamir ettirin/değiştirin ya da alıcıya bunları eksiksiz bildirin. Her zaman doğruyu söyleyin ama size sorulmayan soruların cevabını vermenizi gerektirecek bir kanun da yok.

FİYATI BELİRLEYİN

Otomobil bayilerinin, özellikle sizin kullandığınız marka araçları alıp satan bir tanesinin ikinci el otoyla ilgilenen bölümlerine gidip aracınıza fiyat biçmelerini isteyebilirsiniz. Söyleyecekleri rakam da sonuçta pazarlığa tabidir, siz de istediğiniz fiyatı söyleyebilirsiniz. Böylece birkaç bayi dolaşırsanız bayilerin arabanıza ne kadar verebileceği konusunda daha sağlam bir bilginiz olur. Belki de hemen, sorunsuz bir şekilde otomobili onlara satmaya karar vereceksiniz.

TAKAS İÇİN TAKTİKLER

Eskisini verip yenisini alıyorsanız ikisi için de en iyi fiyatı almaya bakın. Yapacağınız önce en iyi koşulları sağlamak, sonra yeni arabaya razı olmaktır. Eğer yeni otomobil için kararlı olduğunuzu belli ederseniz, bayi muhtemelen eski aracınıza en düşük fiyatı verecektir. Yeni otomobil için onca konuştuktan ve "alacağım" dedikten sonra geri adım atmanız kolay olmayabilir.

Eğer bayi arabanıza fiyat biçmeye çekiniyor veya çok düşük bir fiyat veriyorsa başka bayileri deneyin. İstediğiniz fiyatı aldıysanız şimdi de yeni otomobil için anlaşmaya çalışın. Pazarlığa, sanki takas olmamış gibi sıfırdan başlayın. Maliyet fiyatından başlayın ve mümkün olan en az kar marjıyla bu otomobilin size satılmasını istediğinizi açık olarak belirtin.

Eski arabanızı size iyilik olsun diye değil, tekrar satıp kar etmek için aldıklarını unutmayın.

ŞAHISA SATARKEN

Çok çaba sarf edeceksiniz ama en iyi fiyatı alacaksınız. İnternet sitelerine ve tirajı yüksek olan gazetelere ilan verin. Tedbirli davranmayı düşünürseniz muhtemel bir alıcıyla evinizin dışında, mesela bir otoparkta buluşabilirsiniz.

Otomobillerde Etkili Fren Kullanımı

Güvenli bir sürüş için bence frene mümkün olduğunca az basılmalı. Bu ne anlama geliyor?
Maxicep.com - En Etkin Fren Kullanımı
Trafik kurallarına uygun araç kullandığınız zaman frene sık sık basma ihtiyacı hissetmezsiniz. Şu da unutulmamalı ki fren sistemi aracı durdurmaya değil yavaşlatmaya yarayan bir sistem. Bu nedenle hızımızı doğru ayarlamalıyız.

Sürücüler frene bastıkları anda durabileceklerini düşünüyor. Böyle bir şey kesinlikle yok. Çünkü frene bastığımız zaman aracın üzerindeki yatay ağarlık transferi sizin daha ileri gitmenize yardımcı olacaktır. Hatta sizi oraya doğru yönlendirecektir.

Frene basmaya ihtiyaç kalmasın

80 km hızla giden bir otomobilde 30 metrede durabiliyorsanız, bu 120 km hızla giderken 50 metrede durabileceğiniz anlamına gelmez. Mutlaka katlamalar olacaktır.

Frene bastığımızda biliyorsunuz ki aracın içindeki insanlar öne doğru yönlenir. Bu ne demektir? Yatay ağarlık transferi sizi ileriye doğru iter. Nasıl viraj dönerken sağa sola yatıyorsak, fren anında da ön tarafa olan ağırlık transferi nedeniyle aracımız öne kapaklanır.

Şayet ABS fren sistemi yoksa arka tekerlekler kilitlenir. Bu da sizin aracınızın arkasının savrulmasına neden olabilir. Ama ABS fren sistemi varsa bu olaylar olmayacaktır. Ama hıza bağlı olarak durma mesafesi uzayacaktır.

Ayağınızı frenden kaldırın

Frene bastığımızda aracımızın kararlılığında yani tutunmasında bir farklılık gördüğümüz an frene uyguladığımız basıncı azaltıyoruz, aracımız tekrar eski konumuna geldikten sonra yani gidiş istikametine doğru yönlendikten sonra tekrar fren yapıyoruz.

Frenden kaldırıp bastığımız zaman direksiyonla olan ilişkimizi de unutmuyoruz. Şayet aracımızda herhangi bir savrulma varsa, direksiyonu o yöne çevirip aracımızı düzeltiyoruz ondan sonra frene basıyoruz.

Yeni Blackberry Bold2 / Bold'un Halefi Yüzünü Gösterdi

Blackberry Bold2: Bold halefi ufukta göründü.
Maxicep.com - Yeni Blackberry Bold2 / Bold'un Halefi Yüzünü Gösterdi
Blackberry Bold'un halefi yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. Detaylar burada.


Yeni Blackberry Bold2 / Boldun Halefi Yüzünü Gösterdi

Blackberry Onyx, Bold2 (9700) ismi altında resmi olarak tanıtıldı. Bilinen detaylar: Selefi Bold'un aksine yeni sürümün kasası daha kompakt . Hemen ekranın altında dokunmaya tepki veren hassas tuşlar ve beş yön tuşları bulunuyor.

QWERTY klavye Blackberry modellerine has bir şekilde Bold2'de de ekranın altında bulunuyor. İş telefonu siyah ve beyaz renklerde elde edilebilecek. HSDPA, WLAN ve 3,2 Megapiksel kamera diğer donanımsal özellikler arasında yer alıyor.

Bold2'nin Türkiye pazarına uğrayıp uğramayacağı henüz belli değil.

Bilgi için: Blackberry İletişim
Telefon: (216) 338 38 21

Tüm Telefonlara Tek Şarj Aleti

Birleşmiş Milletler (BM), tüm cep telefonları için tek telefon şarj aleti kullanımı üzerinde çalışıyor.
Maxicep.com - Tüm Telefonlara Tek Şarj Aleti
Tüm Telefonlara Tek Şarj Aleti


BM'ye bağlı Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), enerji tasarrufu etkin bir ve tüm cep telefonları için kullanılabilecek bir şarj aleti için onay verdi.

Buna göre tüm cep telefonu üreticileri, aynı standartta ve telefon ayırt etmeyen şarj aleti imal edecekler.
Standart şarj aletinin, gelecek yıldan itibaren satışa hazır hale geleceği belirtiliyor.

Dünya genelinde, 4 milyarın üzerinde cep telefonu kullanıcısı bulunduğu tahmin ediliyor.

Acer'dan 3 Boyutlu Laptop

Acer'ın yeni laptop'unda her şey 3D!
Maxicep.com - 3 Boyutlu Laptop
Win 7 ile birlikte firmalar becerilerini sergilemeye başladılar: İşte laptop'ta üçüncü boyut açılımı.


3 Boyutlu Laptop

Windows 7 sadece kullanıcılar için değil, üreticiler için de oldukça önemli. Üreticiler de Microsoft'un yeni işletim sisteminin sunduğu olanaklar sayesinde fark yaratacak becerilerini ön plana çıkarma şansı buluyorlar. Bu konuda Acer da önemli bir adım atmaya ve üç boyutlu görüntü desteğine sahip yeni diz üstü bilgisayarı Acer 5738DG'yi piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Acer'ın 15,6 inçlik ekrana sahip yeni diz üstü bilgisayarı, TriDef adlı firmanın özel yazılım ve donanım özellikleri sayesinde kullanıcılara üç boyutlu görüntü keyfini yaşama imkanı sunuyor. Kullanıcılar Acer 5738DG ile gündelik programlarını her zamanki gibi iki boyutlu olarak kullanmaya devam ederken, diz üstü bilgisayar ile birlikte verilen özel gözlük sayesinde film ve oyunları üçüncü boyutlu olarak izleyebilecek ve oynayabilecekler.

Acer 5738DG şu an için sadece ABD'de satışa sunuldu ve firma yetkilileri uluslar arası satış için herhangi bir plan olmadığını belirttiler.

Maserati'nin Yeni Güzeli / GranTurismo S Automatic

İtalyan lüks spor otomobil Maserati'nin yeni modeli ''GranTurismo S Automatic'' Ankara Rixos Otel'de tanıtıldı.
Maxicep.com - Maserati'nin Yeni Güzeli / GranTurismo S Automatic
Maserati'nin Türkiye'deki distribütörlüğünü yürüten Fer-Mas Oto tarafından yapılan tanıtımda otomatik GranTurismo modelin yanı sıra 4 kapılı sportif Coupe Sedan Quattroporte'nin test sürüşü yapıldı.

Maseratinin Yeni Güzeli / GranTurismo S Automatic

6 ileri vitesli yeni otomatik şansızamanlı 4,7 litrelik 440 HP güç ile 490 Nm tork üreten ve V8 motora sahip GranTurismo S Automatic'ler 240 bin Avro'dan başlayan fiyatlarla satılıyor.

Manuel modda kullanımda gaza basılarak vites küçültme gibi işletim operasyonlarından arındırılarak daha hızlı ve sarsıntısız vites değişimleri sağlayan yeni şanzımanlı sportif tasarımlı Maseratti GranTurismo S Automatic'te bir çok özelliğin yanı sıra Bluetooth ve isteğe bağlı olarak sunulan İpod arayüzü gibi unsurlar da yer alıyor.

Maserati'nin yeni modeli çeşitli etkinliklerle ve test sürüşleriyle Ankara'da 2 gün süreyle tanıtılacak.

Tüm Operatörlerde Kontöre Zam

Avea, Turkcell ve Vodafone kontör kartı fiyatlarına zam yaptı. 100 kontör fiyatı Avea ve Turkcell'de değişmez iken Vodafone'da 20 TL oldu. 150 kontör tüm operatörlerde 30 TL'ye yükseldi. Operatörler düzenledikleri kampanyalar ile müşterilerini 150 kontör yüklemeye yönlendiriyor.
Maxicep.com - Tüm Operatörlerde Kontöre Zam !..
İşte Kontör Fiyatları

AVEA

50 Kontör : 10,5 TL
100 Kontör : 19 TL
150 Kontör : 30 TL
250 Kontör : 47 TL
500 Kontör : 85 TL
1000 Kontör : 160 TL

Turkcell

50 Kontör :
11 TL
100 Kontör : 19 TL
150 Kontör : 30 TL
250 Kontör : 47 TL
500 Kontör : 90 TL
1000 Kontör : 170 TL

Vodafone

50 Kontör : Yok
100 Kontör : 20 TL
150 Kontör : 30 TL
250 Kontör : 50 TL
500 Kontör : Yok
1000 Kontör : Yok

Almanya'dan Youtube'a Ağır Dava


YouTube'a daha önce de dava açıldı. Ama bu dava diğerlerinden farklı ve talepler çok ağır.


Almanyadan YouTubea Ağır Dava
Maxicep.com - Almanya'dan YouTube'a Ağır Dava Almanya'daki YouTube izleyicileri yakında oldukça şaşırabilir. Videoları yükleyenler ve izleyenler telif hakları ihlalini inceleyen bir soruşturmayla karşı karşıya kalmak üzere.

YouTube üzerinde yayınlanan lisanssız içeriğe açılan ne ilk ne de son dava olmakla birlikte, Almanya birden çok telif hakkı sahibinin işe karışmasıyla oldukça zor bir davayla karşı karşıya.

25 yayıncı, yapımcı ve müzisyen, YouTube'dan sunucu kayıt dosyalarını istiyor. Bu grup dosyaları kimlerin yüklediğini ve izlediğini bilmek istiyor. Ulaştıkları hayran grubu ya da yapılan reklamı umursamayan bu hareket ile 125 milyon sayfa gösteriminden dolayı kayba uğradıklarını söylüyor ve dava açmak istiyorlar.

Davacıların kendi hayranlarına dava açıp açamayacağını ve kayıplarına karşı tazminat talep edip edemeyeceğini Almanya'daki yetkili makamlar kararlaştıracak. Almanya'daki izleyiciler de bu davalar ve engellenen IP adresleri yüzünden en son canlı yayınları izleyemeyecek.

Lazareth Firması Twingoyu Baştan Yarattı

13 Kasım 2009

Çin Malı Telefonlar İçin Türkçe Dil Kodu

Telefonu yeni aldınız ama telefonun dili ingilizce veya arapça, ya da fabrika ayarına döndünüz dil de ingilizce oldu. Tek yapmanız gereken, *#0090# kodunu yazmak.. Dil otomatik olarak Türkçe olacaktır.
Maxicep.com - Çin Malı Telefonlar İçin Türkçe Dil Kodu
Arama yaparken rakamları nasıl giriyorsanız kodları da aynı şekilde gireceksiniz. Telefon kodu tanıyorsa zaten gerekli menü otomatik açılacaktır.

USB Sürücü Kurulumu / Resimli Anlatım

İlk yapmasınz gereken telefonu usb kablosuyla pc ye bağlamak ve telefon ekranında çıkan seçeneklerden comport u seçmek. Gerisini videodan görebileceksiniz. Videonun son bölümünde telefonun hangi comport ile bağlandığını nasıl göreceğinizi de gösterilmiş.
Maxicep.com - USB Sürücü Kurulumu / Resimli Anlatım
RESİMLİ ANLATIM

Telefonu usb kablosuyla bilgisayara bağlıyorsunuz. Çıkan 3 seçenekten en alttaki comport seçeneğini seçtükten sonra resmi takip ediyorsunuz.


USB Sürücü Kurulumu / Resimli Anlatım

USB Sürücü Kurulumu / Resimli Anlatım

USB Sürücü Kurulumu / Resimli Anlatım

Burada gözat a tıklayıp usb driver ın olduğu yeri işaretliyoruz.

Aşağıdaki resimde çıkan uyarıya DEVAM ET diyoruz.


USB Sürücü Kurulumu / Resimli Anlatım

USB Sürücü Kurulumu / Resimli Anlatım

Driverımız yüklendi ve kullanıma hazır.

USB Sürücü Kurulumu / Resimli Anlatım

*#3646633# Kodu İle Yapılabilecek Ayarlar

Sorun Karşı Tarafa Sesin Az Gitmesi.
Maxicep.com - *#3646633# Kodu İle Yapılabilecek Ayarlar Çözüm:

*#3646633#
3-ses
2-normal modu (konuştuğunuz mod: Ağize,hansfree , kulaklık ayrı ayar gerektirir)
6- mikrofon
8- 16 level setting
max analog gain 200
step 5
tamam diyoruz
7 ses altı girip yukarı aşağı tuşları ile 223-230 arası bir değer seciyoruz
geri diyoruz.
ses 6 ses 5 ses 4 kademeli olarak belirli bir oranda azalarak 223-230 arası rakamdan dğşğk olacak sekilde arttırıyoruz.

çıkış yaparken mutlaka "Geri" seçeneği ile çıkış yapmalıyız çünkü yaptığımız işlemler sonunda "Parametre Güncelleştir" diye bir soru işe karşılaşacağız buna da evet yanıtı vereceğiz.telefon modeline göre bu işlemden sonra cihazı kapatıp tekrar açmamız gerekebilir

sim 2 içinde SIM B Normal modu menusu altında aynı işlem geçerlidir.


Sorun: Ağize (cihaz kulaklığı) gelen ses çok az (özellikle sim B de bu sorun yaşanmakta.)
Çözüm:

*#3646633#
3-ses
Normal Mod (sim b için SIM B Normal Mode)
Konuşma
Ses 6 - yukarı aşağı tuşu ile seiyemi max 255 e getirmeliyiz
ses 5 - ses 6 da girdiğimiz değerin 10-15 aşağısı
ses 4 - ses 4 ten sonrasını yapmak isteğe kalmış bişey--
çıkış yaparken mutlaka "Geri" seçeneği ile çıkış yapmalıyız çünkü yaptığımız işlemler sonunda "Parametre Güncelleştir" diye bir soru işe karşılaşacağız buna da evet yanıtı vereceğiz.telefon modeline göre bu işlemden sonra cihazı kapatıp tekrar açmamız gerekebilir en garantisi kapatıp tekrardan açın


Sorun: Müzik çalar sesini azaltma veya arttırma... (bu ayar gelen çağrı ayarını ve mesaj sesi ayarını da etkileyebilir. cihaza göre farklılık göstermektedir)
Çözüm:
*#3646633#
3-ses
2-normal mod
5-ses
ses 6 yı 255
diğer ses bölümleriini 15-20 yada isteğe göre azltarak girin.
çıkış yaparken mutlaka "Geri" seçeneği ile çıkış yapmalıyız çünkü yaptığımız işlemler sonunda "Parametre Güncelleştir" diye bir soru işe karşılaşacağız buna da evet yanıtı vereceğiz.telefon modeline göre bu işlemden sonra cihazı kapatıp tekrar açmamız gerekebilir


Sorun: Mikrofonlu kulaklıktan ses az veya fazla geliyor.
Çözüm:
*#3646633#
3-ses
Kulaklık Modu (Sim b için SIM B Handset Mod)
Konuşma
ses 6 ses 5 ses 4 değerlerini sessin azlık yada fazla gelmesine göre yükseltin veya azaltın
çıkış yaparken mutlaka "Geri" seçeneği ile çıkış yapmalıyız çünkü yaptığımız işlemler sonunda "Parametre Güncelleştir" diye bir soru işe karşılaşacağız buna da evet yanıtı vereceğiz.telefon modeline göre bu işlemden sonra cihazı kapatıp tekrar açmamız gerekebilir.

Mp3 veya multimedya sesleri içinse
*#3646633#
3-ses
Kulaklık Modu (simb ye gerek yok)
ses
ses 6 ses 5 ses 4 değerlerini sessin azlık yada fazla gelmesine göre yükseltin veya azaltın
çıkış yaparken mutlaka "Geri" seçeneği ile çıkış yapmalıyız çünkü yaptığımız işlemler sonunda "Parametre Güncelleştir" diye bir soru işe karşılaşacağız buna da evet yanıtı vereceğiz.telefon modeline göre bu işlemden sonra cihazı kapatıp tekrar açmamız gerekebilir.


Sorun: Pc ye taktığım zaman şarj olsun/olmasın...
Çözüm: Bazen telefonumuz şasjda iken pc ye takmamız gerekiyor dosya aktarımı için yada herhangi bir nedenle ve telefon şarj olmaya başlıyor.
bu az da olsa batarya ömrünü tüketebilr bazı bataryalar deşarj olmadan şarj olmayı sevmez.
bunu için yada USB de cihazım şarj olmuyor diyenlere çözüm..

*#3646633#
2 - Cihaz
10 - PMIC 6318
3 - Set Charger
4 - USB CHREN
uzerine geldiğimizde kapar yazısı beliriyorsa açık demektir. onay verirseniz kapanır ve üzerinde iken aç yazısı görünür.
çıkış yaparken mutlaka "Geri" seçeneği ile çıkış yapmalıyız çünkü yaptığımız işlemler sonunda "Parametre Güncelleştir" diye bir soru işe karşılaşacağız buna da evet yanıtı vereceğiz. telefon modeline göre bu işlemden sonra cihazı kapatıp tekrar açmamız gerekebilir.


Sorun: Pil durumunu görme
Çözüm: Bataryanın durumunu özetler.

*#3646633#
5- çeşitli
3- PWR Duration
PWR Time = Yeni bataryayı ne zaman taktığınızı yada şarjdan ne zaman çıkardığınızı
Current Time =Şu anki zamanı
Duration = Kaç saattir telefonu kullandığınızı (şarjdan sonra)
Last Duration = bir önceki en uzun desarj süresini gösterir (bataryanın en en son ne kadar kullanıldığı)

Sorun: Tuş takımı aydınlatmasını kapatma/açma
Çözüm:

*#3646633#
5 - Çeşitli
4 - ekran ışığı modu
üzerine geliğimizde kapat yazıyorsa klavye ışığı aktif
aç yazıyorsa aktif değil
herhangi bir değişiklik yaptı isek
çıkış yaparken mutlaka "Geri" seçeneği ile çıkış yapmalıyız 10 sn içinde işlem aktif olur.......

UYARI: High Speed Sim seçeneğine asla basmayınız.

Çin Telefonları İle İlgili Bilinmesi Gereken Terimler

TX RX Nedir?
Maxicep.com - Çin Telefonları İle İlgili Bilinmesi Gereken Terimler
Tx Rx software operasyonları için telefon ile bilgisayar arasında iletişim kurmamıza yardımcı olan bir iletişim tipi/şeklinin adıdır.

CPU Nedir?

CPU merkez işlem ünitesidir. Telefonun bir parçası ve beynidir. Tüm telefonların bir cpu su vardır ama cpu Çin telefonları için çok önemlidir. Çin telefonları çeşitli cpu lara sahiptir.

Cpu Çin telefonları için neden önemlidir?

Her telefonun bir cpu su vardır ama Çin telefonları için cpu çok önemlidir. Çeşitli Çin telefonu cpu larına yazılım esnasında çok farklı ayar ve sürücü kullanılmaktadır. Herhangi bir modeli tamir edeceğimiz zaman telefona bakınca hangi model hangi cpu yu kullanır bilemezsiniz.

CPU tipini ve modelini nasıl anlarız?

Artık bir çok otomatik tarayıcılarla neyi tamir edeceksek ona ait cpu yu bulmak hiç problem değil. Bunu telefonu açarak arka kısından da görebilirsiniz.

MTK CPU

Çin Telefonları İle İlgili Bilinmesi Gereken Terimler

Spreadtrum CPU

Çin Telefonları İle İlgili Bilinmesi Gereken Terimler

Infineon CPU

Çin Telefonları İle İlgili Bilinmesi Gereken Terimler

Sky/Skyworks CPU

Çin Telefonları İle İlgili Bilinmesi Gereken Terimler

ADI/AD CPU

Çin Telefonları İle İlgili Bilinmesi Gereken Terimler

Philips CPU

Çin Telefonları İle İlgili Bilinmesi Gereken Terimler

Agree CPU

Çin Telefonları İle İlgili Bilinmesi Gereken Terimler

TI / Power Management CPU

Çin Telefonları İle İlgili Bilinmesi Gereken Terimler

Flash çip ve RAM nedir?

Flash chip telefonun software içindeki depodur.

Flash çip ismi/modeli Çin telefonları için aynı CPU gibi önemlidir.

Flash Chip aynı CPU gibi Çin telefonları için çok önemlidir. Çünkü herhangi bir Çin telefonuna flash atacağımız zaman o telefonda hangi flash chip kullanılmış bilemeyiz. Flash chip de en mükemmel flash dosyasını bulabiliriz. Öte yandan yükleyeceğimiz yanlış bir flash telefonun ölmesine sebep olacaktır.

Çin telefonlarının isimleriyle ilgili sorun nedir?

Çin telefonları için model ismi hiç önemli değil çünkü aynı isimde birçok telefon var ve aynı isim olmasına rağmen dizaynları, cpu ları, flash chip leri, girişleri ve software leri farklı farklıdır.

Çin telefonu tamirinde neleri bilmeye ihtiyacımız var?

1. CPU Tipini
2. Flash Chip modeli
3. Orijinal software i ve flash dosya versiyonu
4. Bağlantı tipi
5.
Bağlantı için hangi pinlere sahip olduğu


Çin telefonları için Flash dosyasının versiyonu çok önemlidir.

Flash dosyasının versiyonu da Çin telefonu için çok çok önemlidir çünkü telefonun orijinal flash versiyonunu kaybettiğinizde (üretici firmanın telefonu üretirken yüklediği) veya önce hangi dosyanın yüklü olduğunu bilmediğiniz zaman telefona flash atmak için büyük bir sorununuz var demektir. Yanlış bir versiyon ya da model in flash ını yüklediğiniz zaman aşağıdaki büyük sorunlarla karşılaşırsınız.

1. Flash atılır ama telefon ölür.
2. Beyaz bir ekran (gelen-giden çağrı yok)
3. Beyaz ekran (gelen çağrı var/giden yok)
4. Tuşlar çalışmaz
5. Simler tanımlanmaz.
6. Sim kapanır
7. Power on yapınca takılı kalır.
8. Şebeke bulunamaz
9. Şebeke olur fakat acil çağrı yazar ( bu sorun kötü veya hatalı sim bağlantısından kaynaklanır)
10.
Telefon kendi kendine reset atar.

Hangi ayarlar veya sürücüler?

Bir çok bedava ayarlar MTK, INFENEON, AD, SPREADTRUM, SKY vb. marketlerde yayınlanmaktadır. Ama her zaman komple ve kesin çözüm sürücülerdedir.

BİLGİSAYARDAN TELEFONA YAZILIM ATMAK VE YEDEK ALMAK İÇİN GEREKENLER

Arkadaşla çok sık karşılaştığımız bu soruyu bir başlık altında toplamak istedim.. Bu soruyu tamircilere ait olan bazı Türk forum sitelerinde sorsanız cevapları kesinlikle şu olur : "Hayır box olmadan yükleyemezsiniz."

Peki doğru olan bu mudur? Tabiki de değil. Doğru olsa neden sitede durmadan bu tür programları yayınlayalım ki? Eğer telefonunuz çalışır durumdaysa yani tamamen kapanmamışsa bal gibi de yedek alıp yazılım yükleyebilirsiniz.

Şimdi önemli bir konuya değinmek istiyorum. Şimdi bir çoğunuzun aklına "Ee biz bu programı denedik ama bağlanamadık." gibi sorular gelebilir. Forumda bir çok kez söyledim ama satır aralarında kaldığından çok da dikkat edilmeyen önemli bir detay var. Nedir bu önemli detay : USB Kablosu.. Bize telefonun yanında verdikleri usb kablosuyla yedek almak veya flash yüklemek imkansız. İki çesit usb kablosu var. Biri bizin kullandığımız usb cable yani usb kablosu, diğeri ve en önemlisi usb flasher kablosudur.

Cect i68 ve i9 USB Flasher

Aşağıdaki linkte Flash Tool isimli programla telefonun bilgisayardan nasıl yedeğinin alınacağının videosunu göreceksiniz.

http://uploaded.to/?id=tizs6k

Yani elinizde usb flasher varsa yazılım da yüklersiniz yedek de alırsınız. Ağaşıdaki linkte Cect P168 ve i9 telefonları için satılan usb flasher ı görebilirsiniz.


http://www.mysciphoneshop.com/i68-usb-flash-download-cable-p-8.html

USB Kablo Taktığınızda Seçenekler Çıkmıyor mu ? / Sorununuzun Çözümü Burada

UYARI
Maxicep.com - USB Kablo Taktığınızda Seçenekler Çıkmıyor mu ? / Sorununuzun Çözümü Burada High Speed Sim seçeneğine asla girmeyiniz.

Arkadaşlar Merhaba

Cep Telefonunu USB Kabloile bilgisayara bağladığınızda direkt olarak şarj olmaya geçiyor ve Com Port, Depolama Aygıtı, WebCAM seçenekleri çıkmıyorsa aşağıdaki kodu girin ve belirtilen işlemleri yapın.


*#3646633#
CİHAZ
UART AYARI
UART SETTİNGS
1. TST KURULUMU115200

2. UART KURULUMU

<>

115200


Bu işlemleri yaparken telefon kendini kapatıp açıyor ( Açmazsa siz açın.)

En son Ayarlar bu şekilde olana kadar yapın, kontrol edin, olduysa telefonu kapatıp açın.

USB Kabloyu taktığınızda artık seçeneklere ulaşabileceksiniz.

Dokunmatik Ekranlı Çin Malı Telefonlar İçin Oyunlar / Part 1

Beowulf

İNDİR

Maxicep.com - Dokunmatik Ekranlı Çin Malı Telefonlar İçin Oyunlar / Güncellenecek Kungfu Panda

İNDİR

Ghost Recon Advanced Warfighter 2

İNDİR

KingKong

İNDİR

The Mummy 3 "Tomb of the Dragon Emperor"

İNDİR

Prince of Persia - The Two Thrones

İNDİR

Prince of Persia Warrior Within

İNDİR

Rainbow Six VEGAS

İNDİR

Splinter Cell Double Agent

İNDİR

Shadowalker

İNDİR

Transformers 3d

İNDİR

Hellboy

İNDİR

James Bond - Quantum of Solace

İNDİR

Pirates Of The Caribbean 2 - Dead Mans Chest

İNDİR

Swat Force

İNDİR

Transformers

İNDİR

Çift Hat Tek İşlemci İle Çift İşlemcili Telefon Arasında Ne Fark Vardır

Çift hat aynı anda aktif ne demektir?

Tüm Çin telefonları (pardoncect p168 gibi birkaç model hariç) çift hat aynı anda aktiftir. Bu ne demek? Beklememodunda iki hatta aktif ikisinden de istediğiniz zaman geçişsiz aramayapabilirsiniz. Burada kasdedilen bekleme modundayken hatların ikisiinin de açık olmasıdır.

Tersinden açıklayacak olursak;
Çift hat veaynı anda aktif olmayan telefon nasıl olur? Telefonda iki sim girişivardır. İki simi de telefona takarsınız ama bir tanesi aktifdurumdadır. Diğerini aktif etmek için seçeneklerden diğer hatta geçişyapmak zorunda kalırsınız. Cect P168 model çin telefonu böyledir.

Çift Hat Aynı Anda Aktif Telefonlar iki çeşittir:

1. Dual sim single cpu
2. Dual sim dual cpu

Çifthat tek işlemcili ama aynı anda aktif telefonlarda bir hatla konuşurkendiğer hatta çağrı gelirse ulaşılamıyor uyarısı verir ve bunun çözümüyok olamaz da. Olması için işlemciyi değiştirip çift işlemci takılmasıgerekir ki bu da telefon fiyatına yakındır ve telefonun dokusuna uyupuymayacağı da muammadır.

Çift hat çift işlemcili modellerde ise bir hatla konuşurken diğer hattan arandığınız zaman telefon ulaşılamıyor uyarısı vermez ve siz diğer hatla konuşurken kesik kesik bip sesleriyle diğer hattan arandığınızı uyarır. Dilerseniz ilk görüşmeyi beklemeye alıp gelen yeni çağrıya cevap verebilirsiniz.

Çinde Üretim Yapan Firmaların Web Site ve Telefon Bilgileri

Trident
Maxicep.com - Çinde Üretim Yapan Firmaların Web Site ve Telefon Bilgileri
SMS İletişim
İrtibat Tel : 0 212 520 36 20
E- Posta :
info@tridentmobile.net

Evşin Elektronik
İrtibat Tel : 0212 875 55 66
E-Posta : info@trident.com.tr
Anycool

İntel İletişim
İrtibat Tel : 0212 513 88 55
E-Posta : info@anycooltr.com
My Phone
Mavi Mobile ( Mavi Bilgisayar Kuruluşudur )
İrtibat Tel : 0212 444 0 917
E- Posta :
info@myphone.com.tr
Digiphone

Teknosel Elektronik
  • www.digiphone.com.tr
İrtibat Tel : 0342 218 1005
E- Posta : info@digiphone.com.tr

Sar Elektronik
İrtibat Tel : 0352 232 6838
E- Posta :info@sar.com.tr
Piranha

Piranha Bilişim Teknolojileri
İrtibat Tel : 0212 580 0505
E- Posta : destek@piranha.web.tr
Superfone

Superfone
İrtibat Tel : 0212 481 39 41
E- Posta :info@superfone.com.tr

Çin Üretimi Telefonlarla İlgili Sıkça Sorulan Sorular (Güncelleniyor) Çin Üretimi Telefonlarla İlgili Sıkça Sorulan Sorular

1. Trident cep telefonlarında teknik moda giriş kodu

*#3646633#

2. Çin malı telefonlara oyun yüklenir mi ?

Bu çok genel bir soru. Her yerde soruluyor fakat yapılması gereken bunu devamlı sormak yerine google'a girip telefon modelinizi aratmak ve çıkan sonuçlardan cihazınızda java olup olmadığını öğrenmek

3. Radyo dinlerken kulaklığı çıkardığımda sesi dışarı veriyor.

Bu cihazlar sadece kulaklıkla değil kendi TV anteni aracılığıyla da radyo dinletme imkanı sunar. Kulaklığa bağımlı olmadığınız için sesi hoparlörden de alabilirsiniz. Ayarlardan kapatabilirsiniz.

4. Cihazımın PC ile bağlantısını yapamıyorum ?

Öncelikle sitemizden PC Suite programını indirin. Daha sonra telefonunuzun USB kablosunu PC'ye bağlayın ve bekleyin. Açılan pencerenin yönlendirmesiyle programı ve sürücüyü PC'ye kurun. Bu aşamadan sonra cihazı taktığınız COM portu bilgisayara tanıtmanız gerek. Öncelikle Bilgisayarıma sağ yıklayın ve özelliklere girin. Donanım sekmesinden Aygıt Yöneticisine girin. Bağlantı noktalarına çift tıklayın ve açılan alt menüde telefonunuzu hangi COM portta takılı olduğunu görün. Daha sonra PC Suite programını çalıştırın ve ayarlarına girin. Sizden COM port ile ilgili bilgi isteyecek. Bu alana az önce tespit ettiğiniz COM port numarasını girin ve kaydettikten sonra programı yeniden başlatın.

5. Çin Malı Telefonlar Kapatılacak Söylentisi Var ?

Cihazınızı bilişim marketlerden ya da telefon baylerinden "garantili ve faturalı" olarak aldıysanız kapatılma şansı yok. Bunların dışında kalan "çakma" diye tabir edilen cihazlarda kapanma riski yüksek. Bu nedenle orjinal, garantili ve faturalı cihazları tercih edin.

6. Cihazım Çift Hatlı Ancak Biriyle Konuşurken Diğerine Meşgul Tonu Gidiyor...

Ayarlar menüsünden (genelde) Çift Sim Ayarlarına girin ve Her İkisi de Açık alt menüsünü seçin. Böylece bir hatla konuşurken diğerine çağrı geldiğini görebilecek ve isterseniz ilkini kapatıp ikinci çağrıya yanıt verebileceksiniz. İkinci hattın Pin kodunu da kapatın.

7.
Cihazım çift kameralı ancak ön kamerayı çalıştıramıyorum…

Kamerayı çalıştırın ve 0 tuşuna basın..

8.
Mynes klasörüm olmadığı için .nes oyun yükleyemiyorum.

Hafıza kartına girin ve Mynes isimli yeni bir klasör yaratın.

9.Telefonuma tema yüklemek istiyorum

Maalesef Çin üretimi telefonlara tema yükleyemezsiniz.

10.
SMS’leri çok yavaş yazıyor bu bir sorun mu ?

Bu bir sorun ancak size özel değil, genel bir sorun. Tüm çin üretimi cihazlarda 2 veya 3. mesaja geçince yavaşlama oluyor.

11. Televizyonu nasıl tam ekran yaparım

Televizyon açıkken kare ( # ) tuşuna basın

12.
Televizyonum karıncalı ya da hiç çekmiyor

Gittiğiniz yerlerde kanalların frekansları farklılık gösterebilir. Bunun için bulunduğunuz yerden farklı bir bölgeye gittiğinizde seçeneklerden otomatik kanal aramayı seçin ve tarama yaptırın.

13
. Telefonum bluetooth ile bağlanırken şifre istiyor.

Ona tam olarak şifre diyemeyiz. İki cihazın birbiri arasında güvenli bağlantı kurabilmesi için bir anahtar diyebiliriz. Herhangi bir sayıyı ( 12345 ) iki telefona da girmelisiniz.

14.
Telefonumda video izleyemiyorum

Videoları telefonunuza atmadan önce Total Video Converter veya benzeri programlarla 3GP formatına dönüştürün.

15. Cihazımda E-Book nasıl okurum ?

E-Booklarınızı hafıza kartındaki e-book klasörüne atarak okuyabilirsiniz

16. Java Destekli Telefonuma Uygun Oyun Bulamıyorum..

Telefonunuzun marka ve modeline göre oyun ararsanız Nokia'da dahi bulamazsınız. Doğru olan ekranınızın piksel boyutuna göre oyun aramanızdır. 240x320 piksel ekranı olan Verson VX99 cihazınız için Verson oyunları diye arama yaptırmayın, 240x320 Java Oyunlar diye arama yaptırın. Bulma ihtimaliniz daha fazladır.

Clone iPhone'lar İçin Gizli Kodlar

DİKKAT: Bu kodlar ile açacağınız menülerde High Speed Sim Seçeneğini Asla Seçmeyiniz...

1. Seçenek

*#83646633# -------------------------------- Yönetim Paneli
*#866*# --------------------------------------- Fabrika Ayarlarına Geçiş
*#88375# ------------------------------------- Versiyon Bilgisi
*#887# ---------------------------------------- Test Menüsü
*#833778# ------------------------------------ Seri Numarası Görüntüleme

2. Seçenek

#*8378#2# ------------------------------------ Versiyon Bilgisi
#*44673#1# ----------------------------------- Yönetim Paneli
#*8378#3# ------------------------------------ Seri Numarası Görüntüleme
#*44673#0# ---------------------------------- Test Menüsü

3. Seçenek

*#3338913#
*#42253646633#
*#0966#
*#77218114#
*#881188#
*#94267357#
*#9426*357#
*#19912006#
*#118811#
Maxicep.com - Clone iPhone'lar İçin Gizli Kodlar

Anycool Cep Telefonlarında Ekran Işığı Aydınlanma Sorununa Çözüm

UYARI : High Speed Sim Seçeneğine ASLA Basmayınız

Maxicep.com - Anycool Ekran Işığı Aydınlanma Sorununa Çözüm
F988 modelinde denenmiştir.

İlk başta yapmanız gereken ayar Ekran Koruyucu ayarıdır

Bunun İçin;

Menü / Ayarlar / Telefon Ayarı / Bekleme Ekran Görüntüsü / Ekran Koruyucu / Ayarlar / Durum : Açık / Bekliyor 5 Sn

Ekran ışığını normal ayarlardan değiştiremiyorsak veya 1-2-3-4-5 azalan artan durumu düzenli gitmiyor, bir artıyor bir azalıyorsa :

Örneğin;

2.Seviye 5.Seviye kadar ışık saçıyor veya
5.Seviye 1.Seviye kadar kısıksa vs.


EKRAN IŞIĞINI KISMAK ( ORJİNAL HALİNE GETİRMEK )

Normal Ekran Işığı Ayarlarından, seviyeyi en düşüğe, yani 1'e getiriyoruz.

*#3646633#
Aygıtlarım
GPIO
Liste GPO/GPIO
GPIO#5

Sol menü tuşunda Açık yazar. Onu aynı tuş veya joystick ile kapalı yapıp, aynı düğmeye iki defa basarak onaylıyoruz.

Ekran kararıyor, 5 sn telefona dokunmuyoruz. Ekran koruyucu devreye girdiğinde ekrana baktığımızda ekran eski haline dönmüş oluyor. Telefonun normal ekran ayarlarından ışığımızı seçiyoruz.

EKRAN IŞIĞINI AÇMAK (ORJİNAL HALİNE GETİRMEK!!!)

Normal ekran ışığı ayarlarından seviyeyi en büyüğe, yani 5'e getiriyoruz

*#3646633#
Aygıtlarım
GPIO
Liste GPO/GPIO
GPIO#5


Sol menü tuşunda Açık yazar, onu aynı tuşa veya joystickle kapalı yapıp aynı düğmeye iki defa basıp onaylıyoruz.

Ekran kararıyor ve 5 sn telefona dokunmuyoruz. Ekran koruyucu devreye girdiğinde ekrana baktığımızda ekran eski haline gelmiş oluyor. Telefonun normal ekran ayarlarından ışığımızı seçiyoruz.

İşlem tamamdır.

Duruma göre GPIO#14'te aynı işlevi görür.
GPIO#15 merak edenler olacaktır:

Titreşimi açar ve siz tuşla kapatana kadar titreşim devam eder. Ekran ışığınızın söndüğü anda bu koda dokunmayın. Aksi takdirde bataryayı çıkarmak zorunda kalırsınız. Kodlar denenmiştir ve %100 çalışmaktadır.

Anycool TC800 GPRS / WAP / MMS Ayarları

Arkadaşlar VODAFONE TR nin gprs-wap ve mms ayarlarını yapmak için!
https://www.vodafone.com.tr/MyVodafone/myvodafone.php?pageId=TelefonAyarlari
bölümüne giriyorsunuz.Tel numaranız ve Şifreniz ile giriş yapıyorsunuz ..
Maxicep.com - Anycool TC800 GPRS / WAP / MMS Ayarları --BURASI ÖNEMLİ--
ÜRETİCİ FİRMA- NOKİA
MODEL- 7250İ
KONFİGRASYON- (GPRS-WAP-MMS) TEK TEK SEÇİN
GÖNDER

İşte bu kadar birazdan telefonunuza gprs-wap ve mms ayarları gelecektir.Kaydedin ve internette dolaşın

El (Manuel Olarak) İle Ayarları Yapmak İçin

VODAFONE TR AYAR
El ile ayar yapmak için:
WAP AYARI
Menü-Net Sevisi-Tarayıcı-Wap Ayarlar-Bağlantı Ayarlar-Ayar1-
Güvenlik Ayarı:Yasak
Kullanıcı Adı:vodafone
Şifre:vodafone
Giriş Nokta Adı:http://wap.vodafone.com.tr
IP Giriş:212.065.136.226
Port:9201(8080)
Yaptıktan sonra Vodafone hattınız SİM1 ise "SİM1 süküt yap" eğer SİM2 ise "SİM2 süküt yap" diyoruz.

MMS AYARI
Menü-Mesaj-Mesaj Ayarlar-MMS-Net ayarlar-SİM1 veya SİM2 tercih sizin-
MMS Merkezi:
http://217.31.233.18:6001/MM1servlet (Büyük- küçük harf duyarlı)
Net Numara:217.031.233.018
Numara:9201(8080)
Kullanıcı:mms
Şifre:mms
Giriş Nokta Adı:VODAFONE MMS


TURKCELL AYAR
El ile ayar yapmak için:
WAP AYARI
Menü-Net Sevisi-Tarayıcı-Wap Ayarlar-Bağlantı Ayarlar-Ayar2-
Güvenlik Ayarı:Yasak
Kullanıcı Adı:gprs
Şifre:gprs
Giriş Nokta Adı:turkcell-im

IP Giriş:212.252.234.168
Port:9201(8080)

Yaptıktan sonra Turkcell hattınız SİM2 ise "SİM2 süküt yap" eğer SİM1 ise "SİM1 süküt yap" diyoruz.

MMS AYARI
Menü-Mesaj-Mesaj Ayarlar-MMS-Net ayarlar-SİM2 veya SİM1 tercih sizin-
MMS Merkezi:
http://mms.turkcell.com.tr/servlets/mms(Büyük- küçük harf duyarlı)
Net Numara:212.252.169.217
Numara:9201(8080)
Kullanıcı:MMS
Şifre:MMS
Giriş Nokta Adı:TURKCELL MMS


AVEA AYAR
El ile ayar yapmak için:
WAP AYARI
Menü-Net Sevisi-Tarayıcı-Wap Ayarlar-Bağlantı Ayarlar-Ayar1-
Güvenlik Ayarı:Yasak
Kullanıcı Adı:wap
Şifre:wap
Giriş Nokta Adı:http://wap.avea.com.tr

IP Giriş:213.161.151.201
Port:8080
Yaptıktan sonra Avea hattınız SİM1 ise "SİM1 süküt yap" eğer SİM2 ise "SİM2 süküt yap" diyoruz.

MMS AYARI
Menü-Mesaj-Mesaj Ayarlar-MMS-Net ayarlar-SİM1 veya SİM2 tercih sizin-
MMS Merkezi:
http://mms.avea.com.tr/servlets/mms (Büyük- küçük harf duyarlı)
Net Numara:213.161.151.201
Numara:8080
Kullanıcı:mms
Şifre:mms
Giriş Nokta Adı:AVEA MMS

E-Book Okuyamayanlar !.. Sorununuzun Çözümü Burada

Arkadaşlar Çin Malı telefonunuzda e-kitapları tamamen Türkçe olarak okuyabilirsiniz. Nasıl mı?

Bildiiğniz gibi Çin Malı telefonlar text türü e-kitapları çalıştırır. Tamamen Türkçe okumak için çok basit bir ayar yapıyoruz. Text e-kitabı pc de açıyoruz ve üst taraftaki dosya menüsüne tıklayıp "farklı kaydet"i seçiyoruz. Açılan pencerede kodlamayı UTF-8 olarak ayarlayıp kaydediyoruz. Sonra telefonun ebook klasörüne text dosyasını yüklüyoruz. Sonra telefonun e-kitap menüsüne girip genel ayarları seçiyoruz. Akıtma (scroll) hızını 1, kod biçimini de UTF-8 olarak ayarlayıp, ayarı kaydediyoruz. Sonra e-kitabımızı açıp tamamen Türkçe olarak okuyoruz.

BAZI MODELLERDE UTF-8 DESTEKLENMİYOR

Maxicep.com - Anycool Cep Telefonlarında E-Book Okuyamayanlar / Sorununuzun Çözümü Destekleyen kodlamayı aşağıdaki resimde gösterdiğim gibi ayarlayabilirsiniz. Ben burada Anycool E72 diye satılan modele göre bir anlatım hazırladım.

E72 de e-kitapları tam Türkçe okuyabilmek için .text e-kitapları unicode olarak kaydetmeniz gerekmektedir. Aşağıda resimleri takip ederek siz de kolayca yapabilirsiniz.


Önce pdf, word gibi herhangi bir e-kitabı açalım. Ben word türü bir e-kitap açtım.

Anycool Cep Telefonlarında E-Book Okuyamayanlar / Sorununuzun Çözümü

Anycool Cep Telefonlarında E-Book Okuyamayanlar / Sorununuzun Çözümü

Anycool Cep Telefonlarında E-Book Okuyamayanlar / Sorununuzun Çözümü

GPRS/WAP AYARLARI


Servisler / Wap / Ayarlar / Profil Düzenle / Boş Profil Seçilir / Profil Düzenle
Profil Adı : AVEA GPRS WAP
Ana Sayfa : www.mynet.com veya isteğe bağlı Java 1.0 destekleyen sayfalar
Veri Hesabı : AVEA GPRS WAP
Bağlantı Tipi: WAP/ Ip Adresi: 213.161.151.201
Güvenlik: Kapalı
Kullanıcı Adı: wap
Şifre: wap

Bu işlemlerden sonra düzenlenen profil Etkinleştirilir.
Daha sonra Veri Hesabı oluşturulur bunun için,

Servisler / Veri Hesabı / GPRS / Boş Profil seçilir
Hesap ismi: AVEA GPRS WAP
APN: wap
Kullanıcı Adı: wap
Parola: wap
Doğrulama Türü: Normal

MMS AYARLARI

Mesajlar / MMS / Mesaj Ayarları / Server Profili / Boş Profil Seçilir / Profil Düzenle
Profil Adı: AVEA MMS
Ana Sayfa: mms.avea.com.tr/servlets/mms
Veri Hesabı: AVEA MMS
Bağlantı Tipi: HTTP
Proxy Adres: 213.161.151.201
Proxy Port: 8080
Kullanıcı Adı: mms
Şifre: mms

Bu işlemlerden sonra düzenlenen profil Etkinleştirilir.
Daha sonra Veri Hesabı oluşturulur bunun için,

Servislere girilir / Veri Hesabı / GPRS / Boş Profil seçilir
Hesap ismi: AVEA MMS
APN: mms
Kullanıcı Adı: mms
Parola: mms
Doğrulama Türü: Normal

TURKCELL GPRS/MMS AYALARI

GPRS/WAP AYARLARI


Servisler / Wap / Ayarlar / Profil Düzenle / Boş Profil Seçilir / Profil Düzenle
Profil Adı : CEPTEN INTERNET
Ana Sayfa : www.mynet.com veya isteğe bağlı Java 1.0 destekleyen sayfalar
Veri Hesabı : TURKCELL-GPRS
Bağlantı Tipi: WAP/ Ip Adresi: 212.252.234.168
Güvenlik: Kapalı
Kullanıcı Adı: turkcell
Şifre: wap
Port: 8080

Bu işlemlerden sonra düzenlenen profil Etkinleştirilir.
Daha sonra Veri Hesabı oluşturulur bunun için,

Servisler / Veri Hesabı / GPRS / Boş Profil seçilir
Hesap ismi: TURKCELL-GPRS
APN: wap
Kullanıcı Adı: gprs
Parola: gprs
Doğrulama Türü: Normal

MMS AYARLARI

Mesajlar / MMS / Mesaj Ayarları / Server Profili / Boş Profil Seçilir / Profil Düzenle
Profil Adı: TURKCELL-MMS
Ana Sayfa: http://mms.turkcell.com.tr/servlets/mms
Veri Hesabı: TURKCELL-MMS
Bağlantı Tipi: WAP
Proxy Adres: 212.252.169.217
Proxy Port: 8080
Kullanıcı Adı: mms
Şifre: mms

Bu işlemlerden sonra düzenlenen profil Etkinleştirilir.
Daha sonra Veri Hesabı oluşturulur bunun için,

Servislere girilir / Veri Hesabı / GPRS / Boş Profil seçilir
Hesap ismi: TURKCELL-MMS
APN: mms
Kullanıcı Adı: mms
Parola: mms
Doğrulama Türü: Normal

VODAFONE GPRS/MMS AYALARI

GPRS/WAP AYARLARI


Servisler / Wap / Ayarlar / Profil Düzenle / Boş Profil Seçilir / Profil Düzenle
Profil Adı : vodafonewap
Ana Sayfa : www.mynet.com veya isteğe bağlı Java 1.0 destekleyen sayfalar
Veri Hesabı : vodafonewap
Bağlantı Tipi: WAP/ Ip Adresi: 212.065.136.226
Güvenlik: Kapalı
Kullanıcı Adı: vodafone
Şifre: vodafone

Bu işlemlerden sonra düzenlenen profil Etkinleştirilir.
Daha sonra Veri Hesabı oluşturulur bunun için,

Servisler / Veri Hesabı / GPRS / Boş Profil seçilir
Hesap ismi: vodafonewap
Numara: +905427545000
Kullanıcı Adı: VODAFONE
Parola: vodafone
Hat Türü: ISDN
Hız: 9.6 Kbps

MMS AYARLARI

Mesajlar / MMS / Mesaj Ayarları / Server Profili / Boş Profil Seçilir / Profil Düzenle
Profil Adı: Telsim_MMSCSD
Ana Sayfa: 217.31.233.18:6001/MM1Servlet
Veri Hesabı: mms
Bağlantı Tipi: http
Proxy Adres: 217.031.233.018
Proxy Port: 6001
Kullanıcı Adı: mms
Şifre: mms

Bu işlemlerden sonra düzenlenen profil Etkinleştirilir.
Daha sonra Veri Hesabı oluşturulur bunun için,

Servislere girilir / Veri Hesabı / GPRS / Boş Profil seçilir
Hesap ismi: mms
APN: mms
Kullanıcı Adı: mms
Parola: mms
Doğrulama Türü: Normal